DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/breakup-3502866__340.png

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:51:31

Brak zgody na rozwód nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo. Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód nie oznacza jednak, że druga strona ma obowiązek wyrazić zgodę. Zgoda na rozwód potrzebna jest jedynie w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa. Co ważne, sąd pomimo braku zgody może orzec rozwód, jeżeli uzna jej brak za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Brak zgody na rozwód a argumenty

Sprzeciw małżonka co do rozwodu musi zostać odpowiednio uargumentowany. W takiej sytuacji wymagane są stosowne dowody. Brak zgody na rozwód może być wynikiem sprzeczności z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Małżonek, który nie zgadza się na rozwód, może wnieść o oddalenie powództwa ze względu na brak pozytywnych przesłanek orzeczenia rozwodu bądź przesłanki negatywne.

Brak zgody na rozwód – jaka obrona?

W przypadku braku zgody na rozwód stroną żądająca rozwodu może powołać się na fakt, że jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Strona może udowodnić, że odmowa rozwodu ma miejsce przez złośliwość lub też w celu skorzystania na bardziej atrakcyjnym podziale majątku. Warto wiedzieć, że sąd bierze tego rodzaju zachowania pod uwagę, zwłaszcza gdy brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Kolejnym sposobem na obronę w razie odmowy rozwodu jest udowodnienie, że związek małżeński przestał istnieć, doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia w odniesieniu do trzech podstawowych więzi: emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Istotne w sprawie będzie również wykazanie, że powodem braku zgody na rozwód jest kwestia finansowa.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu i oddali powództwo, gdy w wyniku postępowania zostanie ustalone, że więzi małżeńskie nie ulegały zerwaniu lub istnieją realne argumenty na trwanie małżeństwa. Sąd może zostać przekonany do tego, że nie zaistniały przesłanki do orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.

Brak zgody na rozwód powoduje, że małżonek wnoszący o rozwód nie może żądać, aby sąd orzekła rozwód bez orzekania o winie stron. Sąd nie orzeka o winie tylko w sytuacji, gdy wnoszą o to obie strony.

Wróć

Podobne artykuły

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy?

Osoby, które się rozwodzą, z reguły chcą, aby Sąd orzekł o winie. Niestety rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej, a sprawy te należą do trudnych. Mowa tu o aspekcie emocjonalnym dla każdej ze stron postępowania, ale też dla pełnomocników prowadzących sprawę rozwodową. Każda sprawa, jak również sytuacja rozwodzących się małżonków...

Czy warto walczyć o rozwód z winy małżonka?

Często się zdarza, że zdradzone lub opuszczone kobiety nie godzą się na propozycję rozwodu bez orzekania o winie, jaką wysuwa małżonek. Oczywiście, sprawa nie dotyczy tylko płci żeńskiej, ale z taką sytuacją sądy spotykają się najczęściej. Dlaczego kobietom tak zależy na udowodnieniu winy małżonkowi? Oprócz satysfakcji pokrzywdzonej małżonki...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Sprawa rozwodowa – czy jest mi potrzebny adwokat?

Rozwód jest zarówno bardzo istotnym, jak i trudnym momentem dla małżonków decydujących się na rozstanie. Jeśli zastanawiasz się, czy na sprawie rozwodowej jest Ci potrzebny adwokat, przeczytaj artykuł. Sprawa rozwodowa – adwokat czy bez? Adwokat na sprawie rozwodowej rzeczywiście odgrywa szczególną rolę. Po części jego działania mają wpływ...