DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/02/girl-872149__340-2.jpg

Komu płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności

Komu płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:56:44

Należy pamiętać, że dziecko po osiągnięciu wieku 18 lat, jest nadal uprawnione do uzyskiwania alimentów. Rodzic, który jest zobowiązany do ich płacenia, musi wywiązywać się obowiązku do momentu, w którym dziecko będzie w stanie utrzymywać się samodzielnie. Komu powinno się płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności? Jest to zasadne pytanie, które zadają rodzice.

Alimenty przed osiągnięciem 18 lat przez dziecko

Wyrok dotyczący alimentów posiada zwykle stwierdzenie, że Sąd zasądza od pozwanego na rzecz małoletniego daną kwotę złotych miesięcznie tytułem alimentów, które są płatne do określonego dnia każdego miesiąca do rąk przedstawiciela lub przedstawicielki ustawowej małoletniego wraz z odsetkami na wypadek opóźnienia w razie płatności którejś z rat. Takie alimenty płacone są do rąk drugiego rodzica, który jest ustawowym przedstawicielem małoletniego dziecka. Warto pamiętać, że dziecko, które nie ukończyło 18 lat, stale pozostaje pod władzą rodzicielską. Nie może samodzielnie wystąpić o alimenty, jak również pobierać pieniędzy od zobowiązanego do alimentów rodzica.

Alimenty po uzyskaniu pełnoletności

Z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, sytuacja się zmienia. Warto pamiętać, że z dniem ukończenia 18 lat przez dziecko ustaje władza rodzicielska. Pełnoletni może ustanowić swojego pełnomocnika w osobie rodzica, który był przedstawiciele ustawowym, ale też może reprezentować samego siebie. Osoba pełnoletnia może wystąpić samodzielnie w procesie o alimenty, co jednocześnie oznacza, że może samodzielnie pobierać kwoty alimentów na własny rachunek bankowy.Pełnoletnia osoba może żądać także płacenia alimentów bezpośrednio do rąk własnych lub drugiego z rodziców. Oświadczenie to powinni być jasno sprecyzowane i nie rodzić wątpliwości.

W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczające są odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.

Jeśli chodzi o alimenty po uzyskaniu pełnoletności, nie jest konieczny żadne wniosek do sądu o zmianę podmiotu uprawnionego do odbioru alimentów.

 

Wróć

Podobne artykuły

Co wybrać? Rozwód czy separacja?

Aby podjąć decyzję rozwód czy separacja, konieczne jest poznanie istoty tych dwóch instytucji. Wybierając rozwód decydujemy się na rozwiązanie małżeństwa. Separacją jest natomiast czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Rozkład pożycia, różnice pomiędzy rozwodem a separacją Aby uzyskać separację wystarczy uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił...

Sąd może zawiesić władzę rodzicielską

Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W niektórych przypadkach sąd opiekuńczy może pozbawić rodziców (lub jednego z nich) władzy rodzicielskiej, orzec o jej zawieszeniu lub ograniczyć ją. Kiedy może dojść do ostatniej sytuacji? O zawieszeniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd. Zgodnie z art. 110 Kodeksu rodzinnego...

Na kim ciąży obowiązek alimentacyjny? Od kogo można żądać alimentów?

Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania osobie, która ma do tego prawo. Środki utrzymania są to głównie środki potrzebne do zaspokojenia potrzeb życiowych, głównie zabezpieczenie finansowe w kwestii wyżywienia, mieszkania, odzieży, leków i środków higieny osobistej. W...

Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych na czas procesu

...