DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/11/house-1710566__340-2.jpg

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:59:59

Problemy związane z nieruchomością w spadku mogą być różne. Spadkobiercy zwykle mają dylemat w ramach jej fizycznego podziału, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkanie w bloku. Problem może polegać na tym, że każdy ze spadkobierców chce otrzymać nieruchomość lub żaden z nich nie chce nieruchomości z uwagi na fakt, że na przykład przebywają oni za granicą. Do kolejnych i w tym wypadku zdecydowanie poważniejszych problemów należy sytuacja, gdy jest to nieruchomość obciążona hipoteką.

Spadkobiercy – właściciele nieruchomości i dłużnicy

Wraz ze śmiercią właściciela nieruchomości w jego prawa i obowiązki wstępują spadkobiercy. Stają się oni zarazem właścicielami nieruchomości, ale też jednocześnie dłużnikami z tytułu obciążenia hipotecznego. Nie mając pewności co do zadłużenia, najlepiej w takim wypadku udać się do wierzyciela hipotecznego. Aby uzyskać informacje zwykle od banku, koniecznością jest okazanie się dziedziczeniem po spadkodawcy.

Nieruchomość obciążona hipoteką – podział pomiędzy spadkobiercami

Istnienie wpisu hipotecznego nie ogranicza możliwości fizycznego podziału nieruchomości. Przekształci się ona wówczas w hipotekę łączną obciążającą kilka nieruchomości. Po podziale nieruchomość obciążona hipoteką może mieć różną wartość i różną powierzchnię.

Nieruchomość obciążona hipoteką – sprzedaż

Obciążenie hipoteczne nieruchomości nie jest też przeszkodą w jej zbyciu czy kupnie. Spadkobiercy, którzy podejmą decyzję o zbyciu odziedziczonej nieruchomości obciążonej hipoteką, będę potrzebowali sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

W mniej bezpiecznej sytuacji jest w tym wypadku kupujący, który powinien pozostawać we współpracy z wierzycielem hipotecznym, jaki i spadkobiercami sprzedającymi nieruchomość obciążoną hipoteką.

Co z hipoteką wraz ze sprzedażą nieruchomości?

Osoba nabywająca nieruchomość obciążoną hipoteką przejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić w tym wypadku swoich praw, czyli zazwyczaj zaspokojenia spłaty kredytu. Hipoteka nie wygasa wraz ze sprzedażą nieruchomości. Dopiero gdy zadłużenie zostanie spłacone, bank wystawia pisemną zgodę na wykreślenie hipoteki.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Z dokumentem uzyskanym od banku oraz z wypełnionym wnioskiem o wykreślenie hipoteki można udać się do Sądu Rejonowego. Tylko spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką niesie ze sobą skutki w postaci wygaśnięcia hipoteki.

Wróć

Podobne artykuły

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Jeśli decydujemy się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ograniczamy odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe do wartości spadku, jaki otrzymaliśmy.  W przypadku istnienia długu, w najgorszym wypadku możemy nic nie zyskać, ponieważ w mamy obowiązek spłacenia go tylko i wyłącznie ze spuścizny wchodzącej w skład inwentarza. Nie...

Zmiany i odwołanie testamentu

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne,...

Zapis windykacyjny w świetle prawa spadkowego

Zapis windykacyjny to ułatwienie w spełnieniu woli spadkodawcy. Dzięki takiemu zapisowi konkretne składniki majątku spadkodawcy przekazane są określonym w zapisie osobom. Z masy spadku składniki te zostają wyłączone i nie może do nich rościć sobie praw żaden ze spadkobierców. Z chwilą śmierci spadkodawcy przedmiot zapisu windykacyjnego staje...

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku

Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek. Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej Osoba ubezwłasnowolniona...