DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/09/divorce-2302306__340-2.png

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:03:25

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – gdzie się zgłosić?

W celu powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądu o rozwiązaniu małżeństwa, a kolejno złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC o zamiarze powrotu do nazwiska noszonego poprzednio. Należy pamiętać, że żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia. Będąc za granicą, oświadczenie składa się w polskim konsulacie przed konsulem.

Po upływie terminu 3 miesięcy od uprawomocnienia się rozwodu, poprzez złożenie powyższego oświadczenia nie da się powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. W tym wypadku możliwa jest wyłącznie administracyjna zmiana nazwiska poprzez złożenie wniosku.

Co jest potrzebne, aby zmienić nazwisko po rozwodzie?

  1. Dokument tożsamości, którym może być dowód osobisty lub paszport.
  2. Dowód opłaty skarbowej.
  3. Informacje dotyczące miejsca sporządzenia aktu małżeństwa oraz data uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie przekazana w formie ustnej urzędnikowi.
  4. W ramach oświadczenia składanego przed konsulem – odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie.

Uwaga

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje możliwości odebrania byłej żonie prawa do nazwiska nabytego w ramach zawartego małżeństwa.

Co z nazwiskiem dziecka po rozwodzie?

Oświadczenie małżonków składane w urzędzie stanu cywilnego przed zawarciem związku małżeńskiego o nazwisku noszonym przez dzieci pochodzące z tego związku ma charakter nieodwołalny, co oznacza, że rozwód rodziców nie wpływa na nazwisko dzieci. Muszą oni wspólnie podjąć decyzję o zmianie nazwiska dziecka. Brak zgody jednego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie, gdy jeden z rodziców: nie żyje, jest nieznany, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Wróć

Podobne artykuły

Rozwód czy separacja?

Rozwiązaniem problemów w małżeństwie może być separacja lub też rozwód. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami? O czym należy pamiętać, decydując się na jedno z wyżej wymienionych rozwiązań? Podjęcie decyzji o separacji, jak i ewentualnym rozwodzie, co warto podkreślić, jest kwestią indywidualną samych zainteresowanych małżonków....

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Każdemu z rozwodzących się małżonków zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu sprawy. W tej kwestii dużo zależy od nich samych. Jeśli pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego potrafią oni dojść w większości praktycznych kwestii do porozumienia, sprawa rozwodowa może ograniczyć się co najwyżej do jednej czy dwóch rozpraw. Jaki...

Wysłuchanie małoletniego dziecka w sprawie o rozwód rodziców

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwie instytucje umożliwiające poznanie opinii małoletniego dziecka w sprawie rozwodzących się rodziców. Mowa tu o przesłuchaniu dziecka i wysłuchaniu dziecka w charakterze świadka. Zgodnie z prawem świadkami w sprawie rozwodowej nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli 13 lat oraz dzieci stron, które...

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci

Obowiązkiem rodziców po rozwodzie jest ponoszenie kosztów utrzymania i wychowania dziecka i nie chodzi tu tylko o zaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych, ale również o umożliwienie mu rozwoju intelektualnego, kulturalnego, fizycznego i duchowego. Rodzic powinien łożyć na kontynuację nauki dziecka po szkole średniej, zrobić wszystko,...