DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/05/apartment-2138949_960_720-2.jpg

Darowizna a testament

Darowizna a testament Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2017-05-29 12:55:49

Sprawy spadkowe są niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn rodzinnych konfliktów. Niebranie pod uwagę możliwości, jakimi dysponujemy za życia, skutkuje dziedziczeniem ustawowym. Mamy wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Za życia możemy rozdysponować majątkiem, przepisując go w formie darowizny lub rozporządzić nim w testamencie na wypadek śmierci.

Darowizna a testament – co korzystniejsze?

To kwestia zależna od stosunków rodzinnych. Darowizna jest oczywiście relatywnie dobrym rozwiązaniem, jeśli przepisując np. mieszkanie na dzieci, będziemy mieli pewność, że możemy w nim mieszkać do śmierci. W innym wypadku, wybierając darowiznę, warto ustanowić ją wraz z dożywociem, czyli dożywotnim prawem korzystania z niego. Należy zwrócić szczególną uwagę, że darowizna wywołuje skutki prawne z momentem jej dokonania. W zależności więc od danej sytuacji testament wywołujący skutki dopiero po śmierci spadkodawcy może okazać się dla samego spadkodawcy korzystniejszym sposobem na rozdysponowanie majątkiem.

Odwołanie darowizny a odwołanie testamentu

Odwołanie darowizny jest możliwe, gdy obdarowany dopuści się względem darczyńcy tzw. rażącej niewdzięczności. Przepisy nie precyzują jednak tej kwestii jasno, dlatego okoliczność ta jest zawsze pozostawiana do oceny sądu.
Odwołania testamentu można dokonać w każdej chwili. Można odwołać cały testament lub konkretne jego postanowienia. Odwołując testament, można go zniszczyć lub sporządzić nowy.

Kwestia podatku

Kwestia podatku dla spadków i darowizn wygląda tak samo. Dla osób bliskich są to na równi korzystne rozwiązania. Podatek płacą osoby niespokrewnione.

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Wróć

Podobne artykuły

Testament krok po kroku

Z całą pewnością testament warto sporządzić. Dzięki zapisowi windykacyjnemu można przeznaczyć konkretne rzeczy konkretnym spadkobiercom. Dziedziczenie testamentowe jest pierwsze przed ustawowym. Jaka forma testamentu, ważne kwestie? Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Najpopularniejszą formą testamentu jest...

Zmiany i odwołanie testamentu

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne,...

Zmiany w sporządzaniu testamentu ustnego

Trzy najpopularniejsze rodzaje testamentów to: notarialny, własnoręczny oraz ustny. Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, szykują się zmiany i z kodeksu cywilnego prawdopodobnie wykreślony zostanie przepis uznający testament ustny w dotychczasowej postaci.  Na czym polega testament ustny i dlaczego ma dojść do zmian w jego zapisie? Aby...

Jak unieważnić testament?

Na początek trochę teorii: testament jest czynnością prawną na wypadek śmierci. Oznacza to, że wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy, a nie wywiera żadnych skutków prawnych za jego życia. Testator ma więc prawo do odwołania testamentu lub zmiany jego postanowień. Musi jednak być spełniony jeden warunek: w chwili odwoływania...