DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/08/pen-631321_960_720-2.jpg

Zmiany i odwołanie testamentu

Zmiany i odwołanie testamentu Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:09:16

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne, ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite nie oznacza unieważnienia testamentu, który został sporządzony przed ubezwłasnowolnieniem.

Odwołanie testamentu

Testament niesie ze sobą skutki prawne wraz ze śmiercią spadkodawcy. Dopóki więc żyje, może zmieniać jego treść lub odwołać go. Odwołanie testamentu może nastąpić poprzez sporządzenie nowego testamentu lub zniszczenie nieaktualnego bądź też pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność.

Sporządzenie kolejnego testamentu wiąże się ze wskazaniem w jego treści, czy następuje odwołanie wcześniejszych testamentów.

Zmiany w testamencie

Zmiany w testamencie mogą dotyczyć jego całości, jak również konkretnych zapisów. Zmieniając testament, należy zamieścić wzmiankę o odwołaniu poprzednich testamentów. Istotne jest dokładne opisanie poszczególnych zmian.

Testament notarialny

Testament można zmienić lub odwołać bez różnicy na jego formę. Testament notarialny można więc zmienić lub odwołać tak samo, jak testament sporządzony własnoręcznie.

Nowy testament również można zmienić lub odwołać. Prawo w tej kwestii nie przewiduje żadnych ograniczeń. W przypadku odwołania testamentu i niesporządzenia kolejnego, dziedziczenie nastąpi na podstawie ustawowych reguł.

Testament notarialny i pisemny można zarejestrować w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Jest to gwarancja dla spadkobierców, w przypadku trudności z odnalezieniem kopii przechowywanej przez testatora.

Wróć

Podobne artykuły

Testament ustny – kilka słów o skuteczności

Testament ustny jest jednym ze sposobów dysponowania majątkiem w razie śmierci. Jest to skuteczna forma wyłącznie, gdy spełnione zostaną konkretne warunki powstania takiego testamentu. Aby powstał, potrzebny jest udział kilku osób. Kiedy testament ustny jest skuteczny? W zakresie skuteczności ustnego testamentu wyjątkowo ważne są okoliczności...

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Jeśli decydujemy się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ograniczamy odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe do wartości spadku, jaki otrzymaliśmy.  W przypadku istnienia długu, w najgorszym wypadku możemy nic nie zyskać, ponieważ w mamy obowiązek spłacenia go tylko i wyłącznie ze spuścizny wchodzącej w skład inwentarza. Nie...

Jak unieważnić testament?

Na początek trochę teorii: testament jest czynnością prawną na wypadek śmierci. Oznacza to, że wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy, a nie wywiera żadnych skutków prawnych za jego życia. Testator ma więc prawo do odwołania testamentu lub zmiany jego postanowień. Musi jednak być spełniony jeden warunek: w chwili odwoływania...

Wszystko o dziedziczeniu ustawowym

Dziedziczenie ustawowe to porządek dziedziczenia po spadkodawcy określony przez przepisy prawa. Występuje najczęściej w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. Przepisy te określają, kto i w jakich częściach dziedziczy po...