dziecko

Jakie uprawnienia ma rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską?

Co dalej, gdy władza rodzicielska została ograniczona?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie wiąże się z jej trwałym charakterem. Jeśli przyczyny ograniczenia ustąpią, a dobro dziecka nie będzie narażone, rodzic ma prawo do wnioskowania o przywrócenie władzy rodzicielskiej. Niemniej jednak sąd może wrócić prawa rodzicielskie częściowo lub w pełni. Orzeczenie o przywróceniu władzy rodzicielskiej zależne jest w takim wypadku od tego na ile sytuacja sprzed orzeczenia o ograniczeniu się zmieniła na lepsze względem dobra i ochrony dziecka.

Jeśli rodzic chce mieć pełne prawa do dziecka musi spełnić wszystkie zarządzenia, które zastosował wobec niego sąd.

Dopóki władza rodzicielska jest ograniczona

Mówiąc o ograniczeniu władzy rodzicielskiej nie chodzi jedynie o sytuację, w której oboje rodziców są rozłączeni. Rodzice mogą mieszkać ze sobą, lecz jeśli chodzi o współdziałanie przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej doszło do naruszenia względem dobra i ochrony dziecka. Sąd  w takim wypadku może zostawić władzę rodzicielską jednemu z rodziców, a drugiemu ograniczyć ją do określonych obowiązków w stosunku do dziecka.

Każde ograniczenie musi być przez sąd konkretnie sformułowane i określać dokładnie rodzaj uprawnień i obowiązków, które przyznaje się drugiemu z rodziców.

Zarządzanie majątkiem dziecka zawsze jednak przysługuje rodzicowi, który ma względem dziecka pełną władzę rodzicielską.

Pełną swobodę dotyczącą wychowywania dziecka i podejmowana decyzji ma jedynie rodzic sprawujący pełną władzę rodzicielską. Rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską ma natomiast prawo do np. wyjazdu z dzieckiem, spotykaniu się z dzieckiem. Dopuszczalne jest również w niektórych przypadkach określenie krótkotrwałych pobytów dziecka u rodzica z ograniczoną władzą rodzicielską.

Obecnie rodzic, któremu sąd ograniczył  władzę rodzicielską, lecz  zapewnił prawo do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka, zachowuje prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka oraz prawo do dokumentacji medycznej dziecka.

Prawo osobistej styczności z dzieckiem przysługuje obojgu rodzicom bez względu na pozbawienie ich władzy. Sąd opiekuńczy może jednak orzec zakaz tego prawa, jeśli wystąpią ku temu przesłanki.

Dziecko w powyższej sytuacji zachowuje prawo do alimentacji oraz prawo do dziedziczenia po rodzicach.

 • Tata

  „Obecnie rodzic, któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską, lecz zapewnił prawo do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka, zachowuje prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka oraz prawo do dokumentacji medycznej dziecka”. Czy można tu mówić również o informacji ilości dni/obecności dziecka w przedszkolu uzyskanych od nauczyciela czy powyższy zapis należy traktować dosłownie?

  • http://adwokatgb.pl/ Kancelaria Adwokacka

   W mojej ocenie rodzic z ograniczona władza ma prawo do uzyskania informacji odnośnie dziecka w szkole i przedszkolu. W pewnym zakresie jest ograniczony we współdecydowaniu ale ma pełne prawo do informacji.

 • MARTA

  witam chcialbym sie poradzic . Otóz mam problem z ojcem dziecka , po 4 latach w koncu ulozylo sie moje zycie i na nowo chcialabym stworzyc rodzine ,w przyszlym roku jest planowany slub , wiec z obecnym partnerem zdecowalismy sie wspólnie zamieszkac ma stalą prace i mieszkanie ktore zapewniaja dziecku swoj pokoj piekne okolice oraz dobre przedszkola, szkoly itp ogolnie wieksze mozliwisci i lepsze warunki do rozwoju ktore mam obecnie, (mieszkam teraz z rodzicami i zajmuje jeden pokoj z dwojka swoich dzieci ). Ojciec dziecka ma ograniczone prawa rodzicielskie a ja mam pelne prawa do synka, ma ustalone kontaty sadowne ( dwa weekendy w miesiacu) niestety problem caly znaduje sie w tym ze obecny partner mieszka zktorym planje przyszlosc mieszka 80km od obcnego miejsca mojego zamieszkania.W wyroku sadowym miejsce zamieszkania dziecka jest tam gdzie matka lecz w postanowieniu sadu, dla ojca dziecka sad pozostawil wybor miejsca zamieszkania dziecka , sposob leczenia oraz wybór szkoły i tu zaczyna sie problem bo ojciec dziecka nie chce sie zgodzic na przeprwadzke do mojego narzyczonego mimo ze ma mozliwisc dojezdzania po dziecko, posiada auto i droga go wiele nie kosztuje, zarabia duzo wieksze pieniadze niz ja mimo to nie zgadza sie na przeprowadzke i prawdopodobnie sprawę skieruje do sadu jesli sie zdecyduje przeprawadzic . Moje pytanie jak to wyglada ze strony prawnej ? czy faktycznie moze sad mi zabronic wyprowadzenia sie z domu rodzinnego i szansy na lepsze zycie? dziecko jest wychowywane od malego ze mna i bardzo przywiazane do mnie , dziecko ma 4 latka i i powtarza ze chce ze mna mieszkac (ojciec zostawil mnie w ciazy) bardzo prosze o pomoc prawna .

  • http://adwokatgb.pl/ Kancelaria Adwokacka

   Witam,

   Pani Marto , nasza Kancelaria nie udziela porad poprzez system komentarzy. Zapraszamy na spotkanie do Kancelarii, postaramy się pomóc.

 • Katarzyna Różanska

  Witam jestem po rozwodzie,mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie.Wlasnie się dowiedziałam,że mąż chce założyć synkowi kanto na które ma wpłacać miesięcznie jakaś sumę.Wglad do tego kata ma mieć tylko maz.Czy były mąż z ograniczonym prawami(za alkoholizm)może tak zrobić???

  • http://adwokatgb.pl/ Kancelaria Adwokacka

   Pani Katarzyno, nasza Kancelaria nie udziela porad poprzez system komentarzy. Zapraszamy na spotkanie do Kancelarii, postaramy się pomóc.

 • misiak

  Witam mam pytanie czy jak ojciec ma ograniczone prawa to matka może wyjechać z dzieckiem do innego miasta bez jego zgody?

 • Greg Pazd

  Witam jeżeli wyrok sądu brzmi:
  „Wykonywanie wladzy rodzicielskiej na maloletnimi … powierza powódce, pozostawiajac prawo do wspoldecydowania o istotnych sprawach dzieci”
  Czy oznacza to że mam ograniczone prawa rodzicielskie w jakikolwiek sposób?
  Wyrok nie zawiera stwierdzenia że prawa rodzicielskie powierza powódce czyli matce ani też nie zawiera stwierdzenia że ogranicza mi ta władzę do wspoldecydowania o istotnych sprawach dzieci.

 • anitak16

  Matka biologiczna dziecka uzyskała opiekę nad dzieckiem ma nadal ograniczoną władzę rodzicielską poprzez nadzór kuratora raz na 3 miesiące i nadzór mops kurator nie jest przydzielony gdyż od lipca trwa przekazywanie sprawy z sądu jakim cudem udało jej się zmienić dziecku nazwisko i szkołę

 • Ania

  Witam,
  ojciec mojego syna nie mieszka z nami. Przychodzi sobie kiedy chce, wychodzi kiedy chce..w trakcie zabawy tez wychodzi mówiąc:”tatuś jest zmęczony, musi się położyć”.. po czym znika..
  Nawiedza nas często wieczorami lub w nocy, jest zawsze wtedy pijany i awanturuje się. Zdarzyło mu się mnie kopnąć – miałam wtedy synka na rękach, do tego wyzywa mnie, moja rodzine, grozi..Mój syn ma 20 miesięcy, a już przeciez wszystko rozumie. Czasami w nocy, jak coś na zewnątrz sie dzieje to budzi sie i jest wystraszony.
  Dwa, trzy, może cztery razy wezwałam policję, lecz oni jedynie spisują moje zgłoszenie. Ojciec dziecka wtedy i tak już zdarzy uciec wiec nie łapią go na gorącym uczynku.
  Chciałabym przestać się bać i chciałabym, żeby mój syn więcej nie doświadczał takich okropnych sytuacji. Muszę go bronić.
  Czy jest jakaś szansa na ograniczenie praw jego ojcu? Czy można prawnie ustanowić, żeby on nie mógł się do syna zbliżać bez jakiegoś nadzoru i żeby nie przebywał w naszym otoczeniu pod wpływem?
  Dodam, ze ojciec dziecka niestety ma dwój dom rodzinny dosłownie rzut beretem od mojego domu, który dopiero co wybudowaliśmy i kończymy już remont. Nie wiem co robić..uciekać?
  Będę bardzo wdzięczna za poradę, pomimo bardzo okrojonej historii..

 • boożenka

  Witam syn ma pełne Prawa do syna a matka dziecka ograniczone z kuratorem i to ona ma dziecko przy sobie. Matka nie wychowywała syna , To ja babcia od urodzenia przez 10 lat zajmowałam się wnukiem, Gdy powstał program 500+ matka wniosła do Sądu o przywrócenie jej praw do syna mieli oboje rodzice ograniczone prawa. . W 2018 roku Sąd kazał matce oddać syna czyli 11 letniego chłopca. Matce nadal ograniczył Prawa a ojcu odwiesił dając mu Pełne Prawa. Ale co z tego jak wyznaczył 2 razy w miesiącu po 3 godziny spotkania z synem pod nadzorem kuratora za którego musi płacić bo matka kazała dać kuratora. W tym czasie wnuk nie może przychodzić do nikogo z naszej rodziny ani do dziadków telefonować mu też nie wolno. Jest to dla mnie coś dziwnego matka z ograniczonymi prawami ma syna a ojcu nic nie wolno. Wnuk ma bardzo złe wyniki w nauce na dzisiejszy dzień ma 20 ocen niedostatecznych , sam po ciemku chodzi po osiedlu gdzieś w parkingach chyba dużych sklepów jeździ na hulajnodze . Gdzie kuratorka matki ze do sadu nie pisze sprawozdań jakie wyniki wnuk ma w nauce. Gdy wnuk mieszkał u nas miał bardzo dobre wyniki w nauce. Co robić , wnuk zejdzie na złą drogę,

Podobne artykuły

Co to jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Do takiej sytuacji lepiej nie dopuszczać. Władza rodzicielska obejmuje prawa i obowiązki, jakie rodzice mają wobec swoich dzieci. Przysługuje ona obojgu rodzicom. Władza rodzicielska...

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – co warto wiedzieć?

Zasadniczo władza rodzicielska powstaje z chwilą urodzenia dziecka. Przysługuje ona zawsze obydwojgu rodzicom, niemniej jednak istnieją przypadki, kiedy możliwe jest jej ograniczenie. O jakich sytuacjach mowa? Sytuacją pożądaną jest taka, w której...

Ograniczenie a zawieszenie władzy rodzicielskiej

Czego dotyczy władza rodzicielska? Ze względu na to, że dziecko do ukończenia pełnoletności nie jest w stanie samo decydować o sobie, jest nieporadne i potrzebuje wychowania, dbałości o jego zdrowie, dorastania w poczuciu bezpieczeństwa oraz ochrony...

Sąd może zawiesić władzę rodzicielską

Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W niektórych przypadkach sąd opiekuńczy może pozbawić rodziców (lub jednego z nich) władzy rodzicielskiej, orzec o jej zawieszeniu lub ograniczyć ją. Kiedy może dojść do ostatniej sytuacji? O...