akt małżeński

Zawarcie małżeństwa a decyzja o nazwisku

Większość kobiet, które zawierają małżeństwo ma problem ze decydowaniem się, czy pozostać przy swoim nazwisku, czy też przejąć nazwisko przyszłego małżonka. Poza tymi możliwościami decydować można się także na nazwisko dwuczłonowe. Jak wyglądają formalności?

Zasadniczo każdy zainteresowany może złożyć pisemny wniosek o zmianę nie tylko nazwiska, ale również imienia. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska. Inne wytyczne znaleźć można przy tym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z tą ustawą możliwa jest zmiana nazwiska przez zawarcie małżeństwa. Nie jest to jednak zmiana sensu stricte, gdyż przyszli małżonkowie składają de facto oświadczenie – deklarują, jakie nazwiska będą nosić po wstąpieniu w związek małżeński.

Jakie są możliwości?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą:

Odstępstwo od tej reguły dotyczy cudzoziemców. Zawierając związek małżeński również składają oni stosowne oświadczenie, ale zgodnie z prawem ojczystym.
Małżonkowie mogą oświadczenie złożyć bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia, w którym stwierdza się brak okoliczności mogących wyłączyć zawarcie małżeństwa. Z punktu widzenia osób zainteresowanych istotnym punktem powinno być to, że ewentualne niezłożenie oświadczenia w sprawie nazwiska skutkuje tym, że każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.

Dopuszczalna jest zmiana

Decyzja o wybraniu nazwiska nie zawsze musi być ostateczna. Jeżeli małżonkowie dokonali wyboru podczas ślubu, to mogą zmienić nazwisko. Wówczas konieczne jest jednak złożenie stosownego, umotywowanego wniosku w USC umotywowanego wniosku. Taka procedura ma również zastosowanie zarówno w przypadku obywateli polskich, jak i cudzoziemców, którzy nie posiadają obywatelstwa żadnego kraju czy też uchodźców.

Nazwisko po ustaniu małżeństwa

W sytuacji, gdy małżeństwo zostaje unieważnione, każdy z małżonków wraca do nazwiska, które nosił przed zawarciem związku małżeńskiego. Inaczej jest w sytuacji rozwodu. Wówczas zastosowanie ma art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim byli małżonkowie mają trzy miesiące – od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu – na złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego i tym samym powwrót do nazwiska, które nosili przed zawarciem małżeństwa.

Podobne artykuły

Uzależnienie od alkoholu powodem nieważności małżeństwa?

Na unieważnienie małżeństwa z powodu alkoholizmu jednej ze stron pozwala Kodeks Prawa Kanonicznego, w którym figuruje pojęcie niezdolności do zawarcia małżeństwa przez osobę, która z przyczyn natury psychicznej nie jest zdolna do podjęcia obowiązków małżeńskich. Ślub...

Czy warto walczyć o rozwód z winy małżonka?

Często się zdarza, że zdradzone lub opuszczone kobiety nie godzą się na propozycję rozwodu bez orzekania o winie, jaką wysuwa małżonek. Oczywiście, sprawa nie dotyczy tylko płci żeńskiej, ale z taką sytuacją sądy spotykają się najczęściej. Dlaczego kobietom...

Czym jest unieważnienie małżeństwa?

Polskie prawo pozwala na unieważnienie związków cywilnych. Małżeństwo może zostać unieważnione jedynie wtedy, gdy zostało zawarte w sposób nieprawidłowy. O jego nieważności decyzję podejmuje sąd. Dopóki więc nie zostanie wydane orzeczenie o unieważnieniu...

Na kim ciąży obowiązek alimentacyjny? Od kogo można żądać alimentów?

Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania osobie, która ma do tego prawo. Środki utrzymania są to głównie środki potrzebne do zaspokojenia potrzeb życiowych, głównie zabezpieczenie...