DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/05/odcisk-palca-2.png

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:07

Część przestępstw ścigana jest na wniosek pokrzywdzonego. Mowa o tak zwanych przestępstwach wnioskowych. Jakie do nich należą?

Podstawową kwestią jest fakt, że nie można utożsamiać przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego z przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego. Gdy mowa o puli przestępstw wnioskowych, to postępowanie w nich toczy się tak samo, jak w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Istotnym punktem jest jednak wniosek, bez którego postępowanie nie może się toczyć. Inaczej mówiąc, tylko i wyłącznie od pokrzywdzonego zależy, czy sprawca przestępstwa będzie ścigany.

Jakie przestępstwa są ścigane na wniosek?

Pula przestępstw, które są ścigane na wniosek pokrzywdzonego jest pokaźna. Warto jednak wymienić te, które w praktyce występują najczęściej:

  • kradzież (art. 298 Kodeksu karnego), kradzież z włamaniem (art. 279 Kodeksu karnego),
  • uchylanie się od spełniania obowiązku alimentacyjnego (art. 209 § 1 Kodeksu karnego),
  • groźba karalna (art. 190 § 1 Kodeksu karnego),
  • zgwałcenie (art. 197 Kodeksu karnego),
  • przywłaszczenie rzeczy na szkodę osoby najbliższej (art. 284 § 1-3 Kodeksu karnego).

Stosowny wniosek o ściganie zawsze należy złożyć do organów ścigania. Najczęściej jest on składany przez osobę pokrzywdzoną razem z zawiadomieniem o przestępstwie, często nie jako osobny dokument, ale wpis do protokołu. Niezależnie od formy z przekazanej informacji musi jasno wynikać, że pokrzywdzony jest zainteresowany ściganiem sprawcy.

W praktyce może dojść do sytuacji, w której o przestępstwie zawiadamia organy ścigania nie pokrzywdzony, ale osoba trzecia. Pokrzywdzony musi zostać wtedy wezwany do złożenia stosownego oświadczenia.

Pokrzywdzony to osoba małoletnia

Ofiarą przestępstwa może paść osoba małoletnia. W takim wypadku wniosek o ściganie przestępcy składają – w jego imieniu – przedstawiciele ustawowi. Najczęściej są to rodzice. Jeżeli nie zdecydują się oni na złożenie wniosku o ściganie, to może ingerować sąd opiekuńczy. Taka sytuacja odnosi się jednak tylko i wyłącznie do sytuacji, w której brak ścigania sprawcy byłby sprzeczny z dobrem dziecka.

Niezależnie od tego, czy pokrzywdzonym jest osoba pełnoletnia czy małoletni, wniosek złożyć można do momentu, w którym nie doszło do przedawnienia karalności określonego przestępstwa.

Cofnięcie wniosku

W praktyce istnieje możliwość cofnięcia wniosku o ściganie. Wymaga to jednak zgody prokuratora lub sądu w zależności od zaawansowania sprawy. Co więcej, nie będzie to możliwe po odczytaniu aktu oskarżenia po pierwszej rozprawie. W przypadku, gdy pokrzywdzony zdecyduje się na cofnięcie wniosku, musi zostać pouczony. Cofnięcie może być przy tym złożone na piśmie lub ustnie do protokołu.

Wróć

Podobne artykuły

Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych na czas procesu

...

Jak uchylić się od obowiązku alimentacyjnego? Zasady współżycia społecznego

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka. Mowa tu o regułach postępowania i zasadach moralnych, które są przez społeczeństwo uważane za słuszne. Zasady...

Alimenty na dziecko – o jaką kwotę należy się ubiegać?

Gdy partner lub była żona nie chcą łożyć na byłe dzieci, pojawia się pytanie o to, w jaki sposób skutecznie dochodzić roszczeń. Ponieważ w pozwie składanym do sądu konieczne jest wskazanie wysokości alimentów, niezbędne jest wcześniejsze określenie potrzeb dziecka. W jaki sposób to zrobić? Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków...

Alimenty na dorosłe dziecko

W polskim prawie nie ma ustanowionej górnej granicy wiekowej, według której względem dziecka wygasa obowiązek alimentacyjny. Rodzice mają obowiązek pomagać nawet dorosłemu dziecku, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Są jednak pewne ograniczenia, o których poniżej. Dorosłe dziecko uczące się Przyjmuje się, że dorosłym dzieckiem...